Żonkile w pełnym rozkwicie, a to znak, że zbliżają się Pola Nadziei – ogólnopolska akcja na rzecz hospicjów i ich podopiecznych. Już w ten weekend Pruszcz Gdański zamieni się w stolicę żonkili, niczym Edynburg, w którym akcja miała miejsce po raz pierwszy. Na ulicach oraz w Cukrotece pojawią się wolontariusze ubrani w charakterystyczne żółte koszulki, by w ten sposób przypomnieć o hospicjach, a także zebrać środki na ich codzienne funkcjonowanie.
Pola Nadziei to coroczna akcja hospicjów w całej Polsce, która propaguje idee hospicyjne. Opieka hospicyjna skupia się na zapewnieniu pacjentowi jak najwyższego poziomu komfortu w trakcie ostatnich dni życia. Nasz zespół specjalizuje się w kontrolowaniu bólu i innych objawów, co pozwala pacjentowi przeżywać spokojne i godne chwile do końca życia – tłumaczy Katarzyna Kałduńska, Prezeska Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.
Tegoroczna akcja odbędzie się 14 kwietnia. Wolontariuszy będzie można spotkać pod kościołami, a także na terenie Cukroteki – bo tam przybędzie żółta parada, która o godzinie 10 wyruszy spod Urzędu Gminy w Juszkowie. Na miejscu zaplanowano rodzinny festyn pełen atrakcji.
Cieszy ogrom wsparcia, jaki dają nam nasi wolontariusze i mieszkańcy. Dzięki nim w ramach Pól Nadziei mogliśmy przygotować m.in. pokazy, występy artystyczno-sportowe na scenie, gastronomię na słodko i na słono, badania body mass index oraz poziomu cukru i ciśnienia, spotkanie z policjantem, video budkę 360 czy Uniwersytet Młodego Strażaka – wylicza Małgorzata Cieślak, Koordynatorka tegorocznej edycji Pól Nadziei.
Festyn w Cukrotece potrwa do godziny 15:00.
Cukroteka to miejsce, które zostało stworzone z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców, dlatego to dla nas zaszczyt móc gościć już po raz kolejny Dom Hospicyjny. Na miejscu każdy będzie mógł skorzystać z porad ekspertów, wziąć udział w rodzinnych warsztatach kreatywnych czy obejrzeć zawody hobby horse. Cieszę się, że będziemy wszyscy razem – mówi Lucyna Borgula, Dyrektor Zarządzający reprezentująca NDI Development – firmy, która współorganizuje Pola Nadziei. – Wiem, że opieka hospicyjna nie dotyczy tylko pacjenta, ale również jego rodziny i bliskich, którzy potrzebują wsparcia emocjonalnego i psychologicznego. Personel hospicjum pomaga im radzić sobie z trudnościami związanymi z końcem życia ich ukochanej osoby, ale to ważne byśmy my wszyscy razem również wspierali ideę hospicyjną – podkreśla Lucyna Borgula.
To niezwykle wzruszające widzieć, jak wiele osób otwiera serca i angażuje się w pomoc naszemu hospicjum. Ludzka wrażliwość i solidarność są inspirujące i dodają nam sił w codziennej pracy dla dobra naszych pacjentów — przekonuje Katarzyna Kałduńska, prezeska Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim, pielęgniarka paliatywna.
Głównym organizatorem akcji jest Fundacja Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim.
Współorganizatorzy to NDI Development oraz Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Burmistrz Pruszcza Gdańskiego, Wójt Gminy Pruszcz Gdański oraz Starosta Powiatu Gdańskiego.
Kontakt dla mediów:
Małgorzata Cieślak
+48 796 133 248
m.cieslak@hospicjumpruszcz.pl
Odwiedź naszą podstronę wydarzenia: https://hospicjumpruszcz.pl/event/pola-nadziei-na-pomorzu/