Katarzyna Kałduńska, założycielka Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim Pomorzanką Roku 2023!

25.04.2024

Z ogromną dumą informujemy, że nasza niezastąpiona założycielka i siła napędowa Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim, Katarzyna Kałduńska, została uhonorowana prestiżowym tytułem Pomorzanki Roku 2023. Wyróżnienie to przyznawane jest przez tygodnik i portal „Zawsze Pomorze” osobom, które swoją działalnością znacząco przyczyniają się do promowania województwa pomorskiego zarówno w kraju, jak i za granicą.

– Ten prestiżowy tytuł przyznajemy co roku, w okolicach 20 kwietnia, bo tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy, który został ustanowiony w 1991 roku przez Reporterów bez Granic – powiedział witając gości Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”. – Przyznajemy go osobom szczególnie zasłużonym dla województwa pomorskiego, które swoją działalnością, charyzmą, akcją, wynalazkiem, niesieniem pomocy innym rozsławiają Pomorze w kraju i za granicą. I są wzorem do naśladowania. Wszyscy oni staną się ambasadorami Pomorza, ale też naszej redakcji „Zawsze Pomorze”. Gratuluję wszystkim laureatom. Składamy Wam dzisiaj hołd, szacunek i wielkie uznanie za to, co robicie. Dzisiaj czujcie się jak u siebie, bo jesteście naszymi szczególnymi gośćmi.

Łącznie do nagrody nominowanych zostało 19 osób, z pośród których kapituła konkursu wybrała 13 osób szczególnie wyróżniających się. To najbardziej znani i cenieni ludzie w swoich dziedzinach, mający na swoim koncie wiele dokonań zawodowych, menedżerskich i naukowych. Z pośród tych osób kapituła wybrała jednego zwycięzcę, a w zasadzie zwyciężczynie, bo w tym roku jest nią kobieta.

Katarzyna Kałduńska otrzymała to zaszczytne wyróżnienie podczas uroczystej gali, która odbyła się 24.04.2024 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ceremonia ta zgromadziła wybitne postaci ze świata kultury, biznesu, samorządu, medycyny i mediów, które doceniły jej nieoceniony wkład w rozwój opieki paliatywnej i zaangażowanie na rzecz godnej opieki nad pacjentami terminalnie chorymi.

Nasza fundatorka, z zawodu pielęgniarka paliatywna, od czterech lat prowadzi hospicjum, które umożliwia chorym, pozostanie w domowym zaciszu, a obecnie rozpoczyna budowę placówki stacjonarnej w Gołębiewie Wielkim. Inicjatywa ta przyczyni się do zwiększenia dostępności kompleksowej opieki, obejmującej miejsca wiejskiej opieki paliatywnej, opieki wytchnieniowej oraz dziennej opieki geriatrycznej.

Podczas gali Katarzyna Kałduńska wyraziła swoją wdzięczność dla wszystkich wspierających ją osób, w tym wolontariuszy i sąsiadów, którzy przyczynili się do rozwoju hospicjum. Przepełniona emocjami, podziękowała za docenienie jej pracy, które jak mówi, jest jej „trzecim dzieckiem”.

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, jestem zaszczycona, że w tak szacownym gronie się znalazłam, dziękuję kapitule i redakcji – powiedziała Katarzyna Kałduńska odbierając nagrodę. – Szanowni Państwo, Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim to jest moje trzecie dziecko, ale poród był najbardziej bolesny, a dzisiaj dostałam pierwszą morfinę znieczulającą. Bardzo dziękuję. Był taki moment, że NFZ przesunął kontraktowanie docelowej opieki paliatywnej o pół roku, ja byłam bliska załamania nerwowego. Zadzwoniłam wtedy do pani Doroty Abramowicz i Roberta Rozmusa. Przyjechali, zadziałali i właśnie za tę misję wam, redakcji bardzo dziękuję. Bo ta misja mediów to nie jest dzisiaj, taka oczywista,  doświadczam tego na każdym kroku. Dzięki, że nie jesteście obrazkowi, że nie jesteście bylejacy i nie wpadacie, jak ja to mówię, w niewydolność mózgową dzisiejszego społeczeństwa. Dzięki, że się jej opieracie. W Gołębiewie Wielkim powstanie Gołębnik albo Gołębiewo, będzie 20 miejsc wiejskich opieki paliatywnej, 40 miejsc opieki wytchnieniowej i 20 miejsc dziennej opieki geriatrycznej. Dziękuję jeszcze raz wolontariuszom i moim sąsiadom. Tak naprawdę zrobiliśmy to hospicjum sobie sami.

Wśród laureatów konkursu znaleźli się:

Magnificencje, rektorzy trzech pomorskich uczelni: prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej. Za podejmowane przedsięwzięcia związane z integracją trzech wiodących pomorskich uczelni, utworzenie Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita oraz rozpoczęcie w 2023 roku działań zmierzających do federalizacji PG, UG i GUMedu.

Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka paliatywna, założycielka Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim. Dom Hospicyjny, pomagający od czterech lat pacjentom w domach, zaczyna właśnie budowę placówki stacjonarnej w Gołębiewie Wielkim. Prawie 68 tys. osób ogląda filmy na Katarzyny Kałduńskiej na TikToku, w których mówi o godnym odchodzeniu.

Dr Magdalena Kołaczkowska i dr hab. Piotr Siondalski, z Katedry Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Za wynalezienie innowacyjnego, opatentowanego bioimplantu ze zmodyfikowanej bakteryjnej celulozy, który może być stosowany jako zastawka serca. Zostało to udowodnione w kolejnych doświadczeniach przeprowadzonych w modelach zwierzęcych wszczepienia protez naczyniowych i protez zastawek serca wykonanych z bakteryjnej celulozy.

Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO w Gdyni. Za utrzymywanie szkoły od wielu lat w pierwszej piątce najlepszych liceów w Polsce. Z „Trójki” wychodzi co roku co najmniej kilkunastu olimpijczyków. W 2023 roku było ich 21 i medalistów – np. brązowy medal na światowej olimpiadzie informatycznej. Uczy się tam też duża grupa ukraińskich licealistów. W 2023 roku nauczycielka z tej szkoły – Anna Rzepa została nauczycielem Pomorza.

André Ochodlo, pieśniarz, reżyser teatralny i scenograf. Miniony rok dla tego charyzmatycznego, związanego z Sopotem artysty to trzy jubileusze: 60 urodziny, 35 lat występów na scenie i  – co dla niego najważniejsze – 30. Lato Teatralne w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej. A zatem ze słynną sopocką sceną, która ma swoich fanów w całej Polsce związany jest pół życia. Jubileusz uświetnił udany recital „Pięć miłości”.

Lek. Ewa Pawłowska z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. Za opracowanie systemu zdalnego monitorowania pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym, który pozwala zarówno utrzymać kontakt pacjenta z onkologiem pomiędzy zaplanowanymi ambulatoryjnymi wizytami, ale też umożliwia szybsze wykrywanie wznów nowotworu. Aplikacja HORUS opracowana przez nią pozwala wykryć wznowę raka płuca. Jest też laureatką konkursów Młody Twórca Nauki oraz Inkubator Innowacyjności 4.0 GUMed. 

Jerzy Snakowski, znawca i popularyzator opery, musicalu i baletu. Konferansjer, wykładowca, autor scenariuszy widowisk, koncertów i tekstów dramatycznych. Za reżyserski debiut (na 50 urodziny) operetki „Księżniczka czardasza” Imre Kálmána – to nowy powiew, świeże spojrzenie na klasykę na scenie Opery Bałtyckiej. To też 15. sezon jego niezwykle popularnych widowisk promujących sztukę operową „Opera? Si!”

Michał Szlaga, fotograf dokumentalista, fotoreporter, artysta sztuk wizualnych, absolwent i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Za wystawę „Kaszubskie fiksum-dyrdum” w Centrum św. Jana. „Wystawa opowiada o Kaszubach i obsesjach, tak gęstych, że stają się konkretnymi rzeczami” – pisano o tej wystawie.  Michał Szlaga znany jest głównie z fotograficznych projektów, mówiących o Polsce i jej społecznej historii, szczególnie tej związanej z Gdańskiem, tym razem wraca do korzeni i opowiada o stronach, z których pochodzi. O Kaszubach.

Ryszard Trykosko – menedżer, pasjonat budownictwa, wychowawca młodzieży, wiceprezes NDI. Za zasługi w działalności zawodowej na polu gospodarczym i aktywności społecznej służącej społeczeństwu, w szczególności w realizacji kluczowych dla Gdańska i regionu Pomorza inwestycji kubaturowych i infrastrukturalnych.

Dr Sławomir Zieliński – ekolog, nauczyciel, publicysta, leśnik. Za walkę o zatrzymanie wycinek w pomorskich lasach, ratowanie starych drzew, działania na rzecz utworzenia rezerwatu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, dokumentowanie działań leśników i edukację społeczeństwa.

Partnerami gali byli Samorząd Województwa Pomorskiego, Akademia Sztuk Pięknych, Firma Ziaja i Centrum Ogrodnicze Justyna. 

Źródło: zawszepomorze.pl

Skip to content