III Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”

14.05.2024


W dniach 10-11 maja 2024 roku w warszawskim Hotelu Sound Garden odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”. Wydarzenie to zgromadziło blisko 400 specjalistów medycznych z całego kraju, stanowiąc największe tego typu spotkanie w Polsce.

Jedną z prelegentek była Prezes Fundacji Hospicyjnej, Katarzyna Kałduńska. W swoim wystąpieniu poruszyła temat opieki hospicyjnej w kontekście różnic kulturowych i religijnych. Jej prelekcja, bogata w osobiste doświadczenia i praktyczne aspekty pracy w hospicjum, wzbudziła głębokie emocje wśród słuchaczy i została bardzo ciepło przyjęta.

Konferencja została zorganizowana przez Vicommi Media, Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM oraz Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Przewodniczącym Komitetu Naukowego był dr n. med. Paweł Witt. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów wybitnych ekspertów oraz wziąć udział w praktycznych warsztatach, obejmujących m.in. komunikację z rodziną pacjenta oraz leczenie trudno gojących się ran.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Europejskie Stowarzyszenie Epidemiologii i Higieny, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Naukowe Leczenia Ran i Organizacji Opieki, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Komunikacji Medycznej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych oraz Ewdomed. Wsparcia udzielili również Krajowi Konsultanci w dziedzinach geriatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, farmakologii klinicznej i pielęgniarstwa onkologicznego.

Gościem specjalnym konferencji była wybitna aktorka teatralna i filmowa Marta Nieradkiewicz, znana z roli w filmie „Lęk”. Podczas spotkania „Odchodzić bez bólu” podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat lęku przed śmiercią z perspektywy artysty.

Konferencja zakończyła się wielkim sukcesem, stając się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń w dziedzinie opieki paliatywnej, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju i doskonalenia tej ważnej dziedziny medycyny.

Skip to content