II Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej “Odchodzić bez bólu”

01.10.2023

Pod koniec września 2023 r. w trakcie II Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej rozmawialiśmy na wiele ważnych tematów. Organizatorem wydarzenia była Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Vicommi Media. Głównym tematem konferencji były nowoczesne rozwiązania w opiece paliatywnej i siła kompetencji zespołu terapeutycznego, na który składają się: pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, psychologowie, wolontariusze i wielu specjalistów towarzyszących pacjentom opieki paliatywnej.

W ramach spotkania poruszone zostały niezwykle ważne dla naszego środowiska zagadnienia w tym:

— Opieka nad umierającym dzieckiem — pediatryczna opieka paliatywna.
— Opieka perinatalna.
— Godność w umieraniu osoby starszej.
— Seksualność pacjentów paliatywnych.
— Komunikacja z pacjentem umierającym i jego rodziną.
— Farmakoterapia bólu w medycynie paliatywnej.
— Prawne aspekty opieki — na co warto zwrócić uwagę?
— Nowoczesne metody leczenia ran trudno gojących się.
— Standardy postępowania w terapiach medycznych u pacjentów u kresu życia.
— Kannabinoidy i opioidy w medycynie paliatywnej.
— Opieka paliatywna nad pacjentem onkologicznym.
— Nowe technologie w opiece paliatywnej.
— Historie naszych pacjentów – blaski i cienie naszej pracy.
— Żywienie pacjentów hospicyjnych.
— Pacjent z chorobami psychicznymi w opiece paliatywnej.

Oprócz wielu inspirujących wykładów, jakie zespół fundacji miał okazję wysłuchać, w ramach programu znalazło się także miejsce, w którym Prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim podzieliła się swoim doświadczeniem.

Więcej na temat tegorocznej konferencji oraz planów na kolejny rok znaleźć można pod adresem: https://odchodzicbezbolu.pl/