Medonet: Po czym poznać, że śmierć jest blisko? Pielęgniarka: są tacy “a niech się pali”

16.09.2023

Paulina Wójtowicz, autorka artykułu, przeprowadziła rozmowę z Katarzyną Kałduńską, pielęgniarką paliatywną, założycielką Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim.

Katarzyna Kałduńska opowiada o tym, jak rozpoznać, że ktoś jest bliski śmierci, jakie są sygnały zwiastujące koniec życia, i jak radzić sobie z obawami związanymi z umieraniem. Pielęgniarka porównuje proces umierania do listwy zasilającej, gdzie kolejne funkcje organizmu “wyłączają się”. Opowiada także o doznaniach umierających, którzy często “rozmawiają” ze zmarłymi i dzielą się swoimi refleksjami nad życiem.

Pani Katarzyna zaznacza, że śmierć nie zawsze jest bolesna i że można ją przejść spokojnie przy odpowiednim wsparciu. W rozmowie podkreśla wagę rozmów o śmierci w społeczeństwie i potrzebę akceptacji tego naturalnego procesu.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego artykułu, który dostępny jest pod adresem: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,po-czym-poznac–ze-smierc-jest-blisko–pielegniarka–sa-tacy-a-niech-sie-pali,artykul,65751332.html

Skip to content