Szczegółowe kryteria przyjęcia do hospicjum domowego.
Kryteria kwalifikacji pacjentów do hospicjum domowego:
- Udokumentowana choroba nowotworowa.
- Udokumentowana inna choroba poza nowotworowa w szczególności: B20-B24 (choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności – HIV, G09 (następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego), G10-G13 (układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy), G35 (stwardnienie rozsiane), I42-I43 (kardiomiopatia), J96 (niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej), L89 (owrzodzenia odleżynowe).
- Zakończone leczenie przyczynowego (kwalifikujemy chorych w trakcie radio- lub chemioterapii paliatywnej).
- Ból lub inne objawy somatyczne wymagające leczenia paliatywnego.
- Stan chorego uniemożliwiający korzystanie z Poradni Medycyny Paliatywnej.
- Możliwość zapewnienia przez rodzinę opieki nad chorym w domu w zakresie koniecznym dla aktualnego stanu chorego.
Do hospicjum domowego przyjmowani są pacjenci z powiatu gdańskiego i nowodworskiego, z rozpoznaną i potwierdzoną chorobą nowotworową lub poza nowotworową – patrz punkt 2, po zakończonym leczeniu przyczynowym, u kresu życia, z trudnymi do opanowania objawami towarzyszącymi chorobie (ból, nudności, wymioty, duszności itp).
Do zarejestrowania pacjenta potrzebne są następujące dokumenty:
- Skierowanie do hospicjum domowego lub domowej opieki paliatywnej – od lekarza POZ lub od lekarza prowadzącego opiekę w szpitalu można poprosić o takie skierowanie przy wypisie pacjenta ze szpitala, koniecznie z adnotacją o zakończonym leczeniu przyczynowym, wyjątek stanowią pacjenci w trakcie chemio- lub radioterapii paliatywnej.
- Ubezpieczenie medyczne pacjenta zweryfikujemy samodzielnie, w przypadku problemów będziemy kontaktować się celem przedstawienia dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń.
Zasady wykonywania świadczeń z zakresu usług medycyny paliatywnej reguluje ustawa, zapraszamy do zapoznania się z nią, tekst do pobrania poniżej.