Jak wygląda praca pielęgniarki w hospicjum? Wywiad w Dzień Dobry TVN.

30.01.2024

Anna Gondecka w dziendobry.tvn.pl przeprowadziła wywiad z Prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim Katarzyną Kałduńską. Poniżej znajduje się fragment wywiadu.

“W życiu jest czas na wszystko, na rodzenie, wzrastanie, na miłość, seks, na rodzinę, na sukcesy i jest czas także na odchodzenie z tego świata. Nie ma co się z tym kłócić – mówi Katarzyna Kałduńska.

Często jest pierwszą osobą na froncie umierania.

Wczoraj byłam u 44-letniej pani Marty i to ja jako pierwsza powiedziałam jej dzieciom, że zaczęło się umieranie. Ta rodzina w miłości stanęła i zapytała “co robimy?”. Bez zawahania odpowiedziałam “dbamy o komfort”. I z wielkiej miłości, ale też z wielkiego bólu, rodzina przestawiła się na to, że ich mama musi mieć swój spokój, to jest ich ostatnia powinność i wielki akt miłości – tłumaczyła.

Byłam przy mamach, które do swoich dzieci mówiły “idź do Niebieskiego Przedszkola”. Cierpienie tych dzieci było tak duże, że one wiedziały, że tylko to mogą dać swoim dzieciom. Spokój, towarzyszenie, ramiona – wskazała pielęgniarka.”

Zachęcamy do przeczytania całej rozmowy dostępnej pod tym adresem: https://dziendobry.tvn.pl/gorace-tematy/czym-jest-przeblysk-przed-smiercia-wyjasnia-pielegniarka-hospicyjna-st7742153

Źródło: Dzień dobry TVN