W programie „Fakty” TVN pojawił się materiał poruszający temat, który niezwykle rzadko gości w ogólnopolskich mediach, a dla wielu osób jest codziennością. Opieka paliatywna, czyli troska o komfort i godność życia osób nieuleczalnie chorych, została pokazana z niezwykłą wrażliwością.
W materiale głos zabrała Prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim, Katarzyna Kałduńska. Opowiadała o sytuacjach, w których kończą się możliwości leczenia, a najważniejsze staje się to, jak pacjent przeżyje ostatni etap swojego życia.
Podkreśliła, że opieka hospicyjna koncentruje się na człowieku, jego emocjach, potrzebach i wartościach. Jak zaznaczyła:
„Należy się koncentrować na jakości życia. I jeżeli my spodziewamy się tego, że leczenie będzie bardzo agresywne, skróci życie albo obniży jego jakość, bardzo dużo osób z tego leczenia po prostu rezygnuje. Koncentruje się na opiece paliatywnej i na tym, co zrobił Jan Kaczkowski – czyli na życiu na pełnej petardzie.”
Ten fragment nie tylko trafnie podsumowuje codzienność wielu pacjentów i ich bliskich, ale też pokazuje, jak wielką wartość niesie ze sobą dobrze prowadzona, empatyczna opieka paliatywna w hospicjum.
Cieszy nas, że ten ważny temat wybrzmiał w przestrzeni publicznej, a głos specjalistki z Pruszcza Gdańskiego został zauważony i doceniony. Hospicjum to nie tylko miejsce pożegnań, ale przede wszystkim przestrzeń, gdzie liczy się jakość życia pacjenta, jego potrzeby i bliskość drugiego człowieka.
Dziękujemy redakcji „Faktów” TVN za możliwość zabrania głosu w tak ważnej sprawie.
Szczególne podziękowania kierujemy również do naszej podopiecznej, Pani Marianny, która zgodziła się opowiedzieć swoją historię i pokazać, że mimo diagnozy można żyć z nadzieją i pogodą ducha.